průvodce
COMAX rádce

Průvodce výběrem
vhodné střešní krytiny

Jak správně vybrat střešní krytinu

Výběr správné střešní krytiny je klíčovým rozhodnutím při stavbě nebo rekonstrukci domu. Správná volba může ovlivnit nejen vzhled vaší budovy, ale také její odolnost a životnost. Na trhu existuje široká škála materiálů, které se liší svou cenou, estetickým dojmem i technickými vlastnostmi.
Ideální možností je plechová střešní krytina, která se v poslední době těší velké oblibě. Předtím než se pustíte do výběru plechové střešní krytiny, je důležité zvážit různé faktory a potřeby vašeho projektu.

Image
štřešní krytina

Střechy COMAX vyrábí několik různých druhů plechových krytin, které se liší svou odolností vůči povětrnostním podmínkám, životností a estetickým vzhledem. Před samotným výběrem je důležité zvážit několik faktorů, jako je sklon střechy, geografická poloha objektu a požadovaná životnost materiálu. Například pro oblast s častými sněhovými srážkami bude vhodné zvolit plech s vyšší odolností proti korozivnímu působení vody. Naopak ve velmi slunečném prostředí by mohla být lepší volba plech s ochranou proti UV záření.

Dalším faktorem při výběru správného typu plechu je také jeho estetický aspekt. Plechy jsou dostupné ve širokém spektru barev a textur, což umožňuje individuální stylizaci vaší střechy podle vašich preferencí. Je také důležité vzít v úvahu celkovou architekturu budovy a okolní prostředí, aby nová plechová krytina ladila s okolním vzhledem. Při správném výběru plechu pro vaši střechu je také vhodné konzultovat s naším specialistou, který vám může poskytnout odborné rady a doporučení na základě specifických podmínek vaší stavby.

V tomto průvodci si představíme několik hlavních typů střešních krytin COMAX
Poskytneme vám užitečné rady pro správnou volbu a podíváme se na všechny klíčové faktory, které byste měli vzít v úvahu při výběru plechové střešní krytiny pro váš dům.

Typy střech

Střecha pultová | COMAX

Pultová:

Pultová střecha má jen jednu střešní rovinu s hřebenem a okapem a tři štíty (dva boční a hřebenový). Používá se především na stavby na hranici pozemku, na přístavky, na části činžovních domů přiléhající podélně k sousedním domům a v ekologické architektuře na tzv. aktivní solární domy.

Střecha sedlová | COMAX

Sedlová:

Sedlová střecha je historicky nejběžnější typ střechy používaný v České republice. Je velmi rozšířena v řadové zástavbě rodinných i bytových domů. Má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem, dvěma okapy a dvěma štíty. Variantami jsou střecha křížová a polo křížová (vznikají pronikem dvou sedlových střech se stejnou výškou hřebene), používané na stavbách složitějšího půdorysu.

Střecha valbová | COMAX

Valbová:

Valbová střecha se od sedlové liší tím, že má na obou koncích místo štítů šikmé střešní roviny čili valby. Okapy sedlových i valbových rovin jsou ve stejné výškové úrovni. Tento typ střechy se používá u volně stojících budov obdélného půdorysu. Podobně jako sedlová se může valbami doplnit i mansardová střecha.

Střecha polovalbová | COMAX

Polovalbová:

Polovalbová střecha je zvláštní případ valbové střechy, kdy okap valbové roviny je výše než okap sedlové roviny. Budova tedy má štít, ale ten není vyzděn až ke hřebeni jako u sedlové střechy.

Střecha stanová | COMAX

Stanová:

Stanová střecha (někdy též jehlanová) má zpravidla čtyři střešní roviny, které se sbíhají do středového vrcholu a tvoří tak čtyř – nebo i víceboký jehlan. Používá se na samostatně stojících budovách přibližně čtvercového půdorysu. Jedná se o zvláštní případ valbové střechy.

Střecha mansardová | COMAX

Mansardová:

Mansardová střecha je variantou střechy sedlové. Každá její polovina mezi hřebenem a okapem se skládá ze dvou střešních rovin odlišného sklonu. Vnitřní prostor pod touto střechou se nazývá mansarda (obytné podkroví). V současné době je rozšířena tzv. falešná mansardová střecha – jedná se o střechu sedlovou, kterou doplňuje mansardový obklad na svislé stěně horního podlaží.

Sklon střechy

V souvislosti se sklonem střechy se u šikmých střech setkáváme se dvěma termíny:

Bezpečný sklon střechy | COMAX

Bezpečný sklon střechy:

od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při standardní montáži bez dalších speciálních opatření.

Minimální sklon střechy | COMAX

Minimální sklon střechy:

od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při montáži se speciálními opatřeními právě pro nízký sklon (zvýšená těsnost pojistné vrstvy apod.).

Velkoformátové střešní krytiny | COMAX

Velkoformátové plechové střešní krytiny:

Velkoformátové plechové střešní krytiny mají všeobecně nižší bezpečné sklony než skládané taškové krytiny. COMAX krytiny je možno pokládat na střechy se sklonem již od 4° 

Velkoformátové střešní krytiny | COMAX

Maloformátové plechové střešní krytiny:

Maloformátové plechové střešní krytiny mají zpravidla bezpečný sklon od 22°.

Výběr plechové krytiny COMAX

Plechové krytiny COMAX nabízíme aktuálně v sedmi různých variantách:

Alukryt krytina | COMAX

COMAX Alukryt

Tradiční česká střešní krytina s univerzálním využitím vyráběná ze slitin hliníkového plechu. Výroba šablony Alukryt® má více než 50letou historii.

BoCo krytina | COMAX

COMAX BoCo

Falcovaná šablona z prémiového hliníkového materiálu připomínající svým vzhledem vláknocementové střešní šablony čtvercového typu, které pokrývaly střechy prestižních staveb v minulosti. Dokonalé hydroizolační vlastnosti krytiny jsou zajištěny pojistným zámkem, který uzavírá spodní hranu každé šablony.

Ocelový Falc - krytina | COMAX

COMAX Falc

Jedná se o drážkovou střešní krytinu představující kvalitní řešení pro horské oblasti a členité tvary střech.

Klik 31 ocelová krytina | COMAX

COMAX Klik

Moderní krytina s dutou drážkou pro jednoduché plochy díky zaklapnutí pásů, je vyráběna dle délek a tvaru střechy s minimalizací odpadu.

Taška krytina | COMAX

COMAX Taška

Vysoce odolná a lehká profilovaná střešní krytina, která svým vzhledem připomíná klasickou skládanou tašku. Nabízí širokou škálu barevných odstínů a povrchových úprav.

Trapéz krytina | COMAX

COMAX Trapéz

Trapézové plechy patří k tradičním stavebním prvkům, které se používají především k zastřešení větších střešních ploch a opláštění stěn průmyslových objektů. 

Ocelová krytina Vlnka | COMAX

COMAX Vlnka

Moderní design vlnitého trapézového plechu dodává stavbě estetickou a zároveň ochrannou funkci pro její fasádní i střešní souvrství. Spojuje tak individuální a nadčasový vzhled s ekonomickým a architektonicky zajímavým řešením.

Střešní krytina COMAX ComBo

COMAX ComBo

Představuje skvělou alternativu pro rekonstrukce rodinných domů, chat a chalup z původních azbestocementových krytin při udržení designu.

Materiál krytiny

Plechové krytiny jsou většinou dostupné ve dvou variantách, které si liší hmotností, délkou záruky a dalšími parametry:

Materiál ocel - příslušenství COMAX

Hliník

Hliník je moderní a vysoce odolný materiál vyznačující se extrémní odolností vůči povětrnostním vlivům a korozi. Slitina hliníku pro výrobu našich krytin je legována hořčíkem a manganem, proto také zaručuje zvýšenou odolnost proti vibračnímu zatížení, výbornou lomovou houževnatost a zároveň snižuje tepelnou roztažnost materiálu – nepraská, neláme se a je skvěle použitelný pro složité střešní detaily. Námi vyráběné hliníkové střešní krytiny jsou díky odolnosti určeny pro střechy všech typů a tvarů do jakékoliv nadmořské výšky se zárukou životnosti až 75 let.

Materiál ocel - příslušenství COMAX

Ocel

Ocelový plech s plnohodnotným ochranným zinkováním 275 g/m² doplněný o vysoce kvalitní povrchovou úpravu lakováním slouží jako alternativa pro krytí šikmých střech s nižšími pořizovacími náklady. Zároveň plně splňuje ty nejvyšší nároky moderní výstavby či rekonstrukce šikmých střech a garantuje záruku životnosti až 40 let (PUR/PA). Hlavní předností tohoto materiálu je nízká tepelná roztažnost, kdy plech v důsledku teplotních změn výrazně méně mění svůj objem. 

Barevný odstín

Výběr správného barevného odstínu plechových střešních krytin je klíčovým faktorem pro dosažení estetické harmonie celého objektu. Barevnost střechy má vliv na celkový dojem budovy a její začlenění do okolního prostředí. Při výběru barvy je tedy důležité zohlednit nejen osobní vkus, ale také architektonickou stylizaci objektu a jeho umístění. Je také vhodné zohlednit případné omezení daná místními stavebními předpisy či urbanistickými plány.

COMAX vzorník barev

Pestrý výběr barev

Existuje široká paleta barev plechových střešních krytin, která nabízí možnost volby od tradičnějších přírodních odstínů po modernější a výraznější varianty. Při rozhodování o vhodné barvě je nutné brát v úvahu i další faktory, jako je orientace budovy ke světlu či okolní krajinu. Dalším důležitým faktorem je funkčnost a energetická účinnost vybraného barevného odstínu. Světlé barvy mají tendenci odrážet sluneční záření a snižovat tepelnou akumulaci, což může být v horkých letních měsících velkou výhodou. 

COMAX míchání barev

23 skladových odstínů

Střechy COMAX disponují 23 skladovými barevnými odstíny, ale nabízí možnost výroby z více než 800 zakázkových odstínů všech barev s kombinací povrchových úprav.

Typ povrchové úpravy

Povrchová úprava je jedním z klíčových faktorů, které byste měli zvážit při výběru kvalitní plechové krytiny pro vaši střechu. Správná povrchová úprava totiž nejenže chrání plech před korozí a poškozením, ale také ovlivňuje estetický vzhled celého objektu.

Jednou z nejčastěji používaných povrchových úprav je polyesterový lak. Tento druh povrchu má základní ochranu proti UV záření, mechanickému opotřebení a atmosférickým podmínkám. Díky tomuto nátěru si plech udržuje svou barvu i lesk po dlouhou dobu. Vyšší možností je pak polyuretanový lak, který poskytuje vyšší odolnost proti chemikáliím a má velmi dobrou odolnost proti UV záření.

Dalším důležitým aspektem povrchové úpravy je její struktura. Plechy s hladkou strukturou mají moderní a elegantní vzhled, avšak jsou více náchylné k oděrům a otiskům prstů. Naopak plechy se strukturovaným povrchem skvěle maskují drobná poškození a zároveň poskytují lepší odolnost proti poškrábání. Při výběru povrchové úpravy je tedy důležité zvážit jak estetické, tak funkční aspekty, aby vaše plechová krytina vydržela dlouhá léta a vypadala skvěle.

PES HD LESK

PES HD (LESK)

Poskytuje základní odolnost vůči povětrnostním vlivům, korozi a UV záření

PES HD TEXT „MAT“

PES TEXT (texturní MAT)

Jde o texturní/strukturovaný povrch, má velmi dobrou odolnost vůči odření při manipulaci, samotné montáži a sjíždění zmrzlého sněhu ze střechy.

PVDF

PVDF 

Má vysokou odolnost vůči UV i vysokou chemickou odolnost. Je vhodná pro použití pro stavební prvky v prostředí s vyšší UV zátěží nebo v průmyslovém prostředí (chemická odolnost).

PUR PA

PUR/PA

Vysoká odolnost vůči UV záření a chemickým procesům.

PES HD TEXT „MAT“ STUCCO

Design Stucco

Embosované provedení plechu s PES texturním povrchem (pomerančová kůra), které je zajímavé především svým designem a velice dobře maskuje drobná poškození či nerovnosti.

CTA banner Ozvěte se nám | COMAX

Potřebujete poradit?

Naši odborníci jsou zde, aby vám poskytli veškeré informace a podporu, kterou potřebujete.

Všechny kontakty