
Dva v jednom: integrovaná solární střecha SOLROOF
Doba solárního boomu na českých střechách je sice už zřejmě za námi, ale přesto na trhu nadále vidíme poptávku po novinkách v oblasti fotovoltaiky. Jednou z inovativních technologií je tzv. integrovaná fotovoltaika, kterou od loňska nabízí také českým zákazníkům společnost SOLROOF CZ.
Jde o kompletní a kompaktní řešení „dva v jednom“, kdy střecha s ocelovou krytinou klasicky chrání dům před povětrnostními vlivy a zároveň díky integrovaným FVE-panelům vyrábí elektřinu.
Hlavními součástmi fotovoltaického systému SOLROOF jsou fotovoltaické panely FIT VOLT, modulová ocelová střešní krytina FIT, tzv. optimizéry pro dosažení maximálního výkonu a doplňkové díly. Systém, jehož základem je ocelová krytina typu „klik“, je vybaven veškerými potřebnými klempířskými doplňky a také elektroinstalačními prvky. Díky integrovanému řešení zajišťuje výrobce „pod jednou střechou“ montáž i servisní služby prostřednictvím autorizovaných řemeslníků. Zákazníkovi tak odpadá starost s určováním odpovědnosti jednotlivých subdodavatelů za řešení případných chyb při montáži.
„V praxi mnohdy dochází k tomu, že si zákazník nechá udělat na střeše zvlášť krytinu a pak si pozve další firmu na montáž fotovoltaiky. To není úplně ideální, protože může dojít k nevhodným zásahům do střechy a k jejímu poškození, což vyžaduje opravy a další investice. To všechno nám v případě systému SOLROOF odpadá. Realizujeme střechu s fotovoltaikou zároveň – bez dodatečných zásahů do krytiny. Například kabeláž vede pod krytinou, takže na střeše není vidět,“ popisuje Jakub Mařík, obchodní manažer společnosti SOLROOF CZ, která na ocelovou krytinu poskytuje záruku 30 let a na aktivní fotovoltaickou část střechy 25 let.
STAVEBNICE PRO ŠIKOVNÉ RUCE
Celý systém byl navržen tak, aby odpovídal nejen požadavkům zákazníků, ale i příslušných norem na funkčnost FVE-panelů (IEC61215-1:2016), bezpečnost (IEC 61730-1:2016) a protipožární ochranu (EN 13501-5:2016 Broof T1). Použitá inovativní technologie „glass-steel“ (sklo-ocel) je založena na výhodách obou materiálů. „Povrch FVE-panelu je tvořen tvrzeným matným sklem, které je odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Navíc se od něj tolik neodráží slunce, takže se více hodí i do krajiny nebo městské zástavby. Z tohoto hlediska je matný vzhled panelů výhodou oproti klasické fotovoltaice,“ doplňuje zástupce společnosti SOLROOF CZ s tím, že fotovoltaická část je ve výrobě pod vysokým tlakem a za použití chemického pojiva nalisována na ocelovou krytinu.
Výrobcem krytiny typu „klik“ se zaklapávacími zámky je závod společnosti Arcelor-Mittal v Košicích. Pro výrobu krytiny se používá nízkoemisní ocel s označením XCarb. „Máme za sebou zkušenosti s prvními instalacemi v Česku, takže můžeme říct, že montáž systému je vhodná pro všechny šikovné řemeslníky, a zejména pak pro klempíře, kteří si dokážou poradit také s instalací doplňků a provedením detailů. Upřesním ještě, že části systému s aktivními FVE-panely mají rozměry 200 × 55 cm. Neaktivní panely, které se dají klempířsky upravovat, mají rozměry 100 × 55 a 200 × 55 cm. K tomu dodáváme systémové doplňky, jako jsou žlaby, hřebenáče a závětrné lišty, do kterých se instalují optimizéry. Je to zkrátka taková stavebnice,“ vysvětluje Jakub Mařík.
Montáž krytiny je rychlá a jednoduchá stejně jako u klasických „klik“ panelů. Elektroinstalace už mají samozřejmě na starost elektrikáři, a to včetně napojení systému například na bateriové úložiště či nabíjecí stanici pro elektromobily. Po zhruba roce od uvedení systému SOLROOF na český trh lze říct, že zájem zákazníků často vzbuzuje designově atraktivní vzhled střech s integrovanou fotovoltaikou. Dále je to odolnost vůči působení větru, který se běžně dostává pod klasicky montované FVE-panely, či nižší přitížení střešní konstrukce. „Integrovaný panel má hmotnost 15 kg, zatímco u klasického FVE-panelu je to až 25 kg a k tomu musíte připočítat střešní krytinu,“ podotýká obchodní manažer společnosti SOLROOF CZ, podle kterého se integrované řešení v podobě ocelových solárních střech hodí k objektům, jako jsou rodinné domy, penziony, horské chaty a další rekreační stavby. „Zájem o systém SOLROOF evidujeme rovněž ze strany architektů a projektantů, které oslovuje design i funkčnost. Přestože je doba solárního boomu pryč a poptávka po fotovoltaice obecně klesla, vidíme, že se lidé o nové technologie stále zajímají. Pozitivní zprávou je určitě také fakt, že i na systém SOLROOF, kde fotovoltaika je přidanou hodnotou ke spolehlivé střešní krytině, mohou získat státní dotaci ve výši až 140 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám,“ dodává Jakub Mařík.
Autor textu je šéfredaktor časopisu Střechy-Fasády-Izolace Mgr. Tomáš Svoboda - Časopis Střechy-Fasády-Izolace