Pořizujete si plechovou střechu? Vybavíme vás radami před nákupem

Pořízení nové plechové střechy nemusí být žádná věda, pokud víte, jak na to. Kvalitní realizační firma vám střechu zdarma zaměří a seriózní výrobce ke krytině bezplatně dodá kladečský plán.
 

V tomto článku vám krok za krokem ukážeme, jak se jednoduše připravit na pokládku nové plechové krytiny. A jak přitom navíc ušetřit čas, starosti i peníze.

Začněte předběžným zaměřením střechy

Pro kladečský plán je potřeba změřit délky štítů, hřebene, nároží, úžlabí a okapové hrany. Změřte také velikost prostupů (komín, střešní okno apod.) a jejich vzdálenost od okapové a štítové hrany. Pro osazení vikýře je potřebná ještě jeho vzdálenost od hřebene střechy. Posledním z měřených rozměrů je délka krokve (kolmice od hřebene k okapové hraně).

Zaměření střechy se doporučuje i v případě, kdy existuje projektová dokumentace domu. Velmi často se stává, že skutečné rozměry střechy neodpovídají navrhovanému či realizovanému stavu. A to se týká jak rekonstrukcí, tak i novostaveb, kdy se reálný krov může odchýlit od originální projektové dokumentace.

Před zadáním požadavku k výrobě krytiny je nutné potvrzení vypracovaného kladečského plánu zadavatelem zakázky.


Každá plechová střecha má svůj kladečský plán

Kladečský plán pro plechovou krytinu je technický výkres nebo schéma, který přesně určuje, jak se budou na střeše jednotlivé plechové tabule nebo šablony pokládat. Je to něco jako „návod ke stavebnici“ pro klempíře, který má hned několik důležitých funkcí:

  • Zajišťuje efektivní využití materiálu a minimalizuje odpad
  • Umožňuje rychlejší a přesnější montáž
  • Pomáhá předejít chybám, které by mohly vést k zatékání nebo špatné funkčnosti střechy
  • Optimalizuje rozpočet, protože umožňuje přesně spočítat množství potřebného materiálu, což usnadňuje sestavení rozpočtu
  • Je často součástí dodávky od výrobce nebo ho zdarma zpracuje realizační firma

V kladečském plánu jsou uvedené rozměry střechy a její členění (např. úžlabí, hřebeny, vikýře apod.). V tomto schématu je dále zakreslené přesné rozmístění tabulí plechu i s jejich přesahy a také umístění spojovacích prvků a kotev. Najdete v něm i specifikaci doplňků pro střechu, jako jsou okapové plechy, lemování, prostupy atd. Důležitý je i uvedený směr pokládky a pořadí montáže.

Proč je kladečský plán tak důležitý?

S tímto dokumentem pracují v průběhu výstavby různé skupiny. Každá ho potřebuje k něčemu jinému, ale pro každou je důležitý.

  • Pokrývači, klempíři a realizační firmy

Pro ně je kladečský plán doslova montážním manuálem, který umožňuje rychlou a přesnou pokládku bez zbytečného měření a improvizace. Pomáhá jim také optimalizovat spotřebu materiálu a minimalizovat prořezy.

  • Soukromí investoři a stavebníci svépomocí

Pokud si střešní krytinu stavebník pokládá svépomocí, tak mu výrazně usnadní práci. Díky němu se vyhne chybám, které by mohly vést k zatékání nebo estetickým nedostatkům.

  • Projektanti a architekti

Kladečský plán slouží jako doplněk projektové dokumentace. Pomáhá sladit návrh s reálným provedením a zajišťuje, že estetika i funkčnost budou odpovídat záměru.

  • Výrobci krytin a stavebních materiálů

Kladečský plán je součástí jejich zákaznického servisu. Pomáhají tím klientům s přesným rozpočtem a efektivní realizací.

Dalším krokem je péče o krytinu před pokládkou

Kladečský plán je zpracovaný a podle něj je vyrobena krytina. Pak už míří na stavbu, kde se o ni musíte postarat. Je třeba ji vyložit a uskladnit do doby, než přijde čas na její pokládku na střechu.

Nezapomeňte před vyložením zkontrolovat balení, zda je kompletní a nepoškozené. Pokud objevíte závadu, tak ji ihned zaznamenejte do zasílacích dokumentů a uveďte své jméno a příjmení. Dodatečnou reklamaci už není možné uznat, protože závada mohla vzniknout až po vykládce.

Při vykládce pomocí vahadla použijte vázací popruhy. Zajistěte, aby byl balík v rovnováze a nedošlo k jeho vysmeknutí. Zabraňte průhybu a otřesům, které by mohly způsobit poškození plechů. Ze stejného důvodu musí mít vázací popruhy na horní straně balíku správný úhel, který ochrání hrany krytiny.

Jak správně skladovat krytinu, než se promění v plechovou střechu

Důležité je sucho, proto balíky zásadně skladujte pod střechou. Neukládejte na sebe více než dvě sady balení a oddělte je dřevěnými hranoly, které zabrání poškození povrchu. Podložení proveďte v několika místech, což zamezí deformaci plechů.

Také nezapomeňte na mírný sklon uložení balíku (do 5°), který zajistí odtékání zkondenzované nebo dešťové vody. Rovněž krytinu zabezpečte před přímým osluněním, jinak nepůjde ochranná fólie odstranit bez poškození povrchu. Sejmutí ochranné fólie by mělo proběhnout do tří týdnů od realizace plechové střechy.

Výrobci krytin nepřebírají žádné záruky za možné vady v případě nedodržení pokynů správného skladování.

Článek byl původně publikován v magazínu Naše Střecha: Pořizujete si plechovou střechu? Vybavíme vás radami před nákupem | Nasestrecha.cz

krytina

Máte zájem o naše produkty nebo služby?

Pošlete nám rychlou a nezávaznou poptávku!

Poptávkový formulář