Střechy COMAX: Ve Velvarech vyrábíme české krytiny s rodokmenem

Pojem poctivá česká střešní krytina se v posledních letech trochu vytratil, avšak, jak říká klasik, časy se mění. V našem oboru to potvrzuje divize Střechy Comax, která pod záštitou mateřské firmy METAL TRADE COMAX vyrábí ve Velvarech moderní lehké hliníkové a pozinkované ocelové střešní krytiny s oficiálním puncem českého výrobku. Mimořádný důraz přitom klade na kvalitu vlastního lakování se širokou škálou povrchových úprav. Výrobní divize, která má 40 zaměstnanců a obrat kolem 650 milionů korun, nezadržitelně míří mezi přední tuzemské výrobce střešních krytin.  

Více už řeknou naši průvodci po jejím výrobním, prodejním a skladovém zázemí, které jsme si mohli prohlédnout společně.

"Když jsem do firmy před jedenácti lety nastoupil, měli jsme pouze malou podnikovou prodejnu se čtyřmi zaměstnanci. V rámci postupného budování pozice na trhu bylo klíčové rozhodnutí našeho majitele z roku 2014, kdy jsme investovali 40 milionů korun do nové výrobní a skladové haly. Počet zaměstnanců se následně zvýšil na dvacet a dál se rozvíjel náš strojní park i celkové zázemí, které jsme v roce 2018 rozšířili o dalších 2 tisíce m2 výrobních a skladových ploch," říká na úvod Karel Fišer s tím, že ročně ve Velvarech vyrobí a zákazníkům dodají až 10 tisíc tun hliníkových a pozinkovaných materiálů.

HRDOST NA ČESKOU KVALITU 

Přes tato čísla jsou Střechy COMAX prozatím jednou z nejmenších divizí mateřské společnosti METAL TRADE COMAX, která je tradičním a aktuálně také jediným výrobcem kontinuálně lakovaného plechu v České republice. Při nepřetržité výrobě dokáže její linka ve Velvarech denně nalakovat 150 tun plechů. Pro bližší představu lze doplnit, že skupina COMAX, která má celkem čtyři výrobní závody a bezmála 600 zaměstnanců, ročně prodá přes 220 tisíc tun výrobků do zhruba třiceti zemí světa. "S myšlenkou vyrábět střešní krytiny z námi lakovaného plechu jsme přišli před zhruba patnácti lety. Snažili jsme se zužitkovat výrobu polotovarů z naší mateřské společnosti. Dnes patříme mezi deset největších výrobců střešních krytin a daří se nám i navzdory poklesu zakázek ve stavebnictví. Přikládáme to kvalitě českého výrobku a zákaznickému servisu, jehož součástí jsou rychlé dodávky široké škály lakovaných materiálů včetně atypických výrobků. Vlastní lakovací linka, která se nachází poblíž našeho areálu, je nesporně jednou z velkých konkurenčních výhod," bere si slovo Pavel Protiva. 

Krytiny značky COMAX jsou od roku 2016 nositelem ochranné známky "Český výrobek", která je snadno rozpoznatelná díky logu s typickým českým lvíčkem. "Jsme na to patřičně hrdí a vnímáme, že zákazníci na to slyší čím dál víc. Značkou Český výrobek dáváme najevo, že vyrábíme pouze kvalitu. Myslím si, že jsme obstáli jak v době covidu, kdy nebylo snadné zajistit dostatek materiálu ani udržet kvalitu slitin či zinkování, tak se držíme i v současné krizi, kdy investoři důkladně zvažují, co si za své peníze koupí. Řekl bych, že jsme se v posledních letech nastartovali opravdu výrazně. Pro letošek se chceme dostat mezi tři nejlepší české výrobce střešních krytin, co se týče stability, značky a kvality, kterou budeme více prezentovat také koncovým zákazníkům," navazuje produktový manažer. 

Stavební veletrh v anglickém Birminghamu
Jedna z letošních TOP realizací, Thoroton / GB

Jeho kolega Karel Fišer podotýká, že nejvýznamnějšími zákazníky jsou hlavně velkoobchodní partneři. Zákaznické portfolio ovšem rozšiřují také o realizační firmy a řemeslníky, kteří mají možnost si na kvalitu výrobků společnosti Střechy COMAX sáhnout doslova vlastníma rukama. "Moc nás těší, že jsme letos v našem středisku proškolili zhruba 250 klempířů, což je pro rozvoj značky velmi důležité. I díky tomu máme více zakázek, dostáváme se s našimi materiály ke stále zajímavějším realizacím a držíme si růstový potenciál," sděluje ředitel divize, ze které krytiny míří i do zahraničí. Především na Slovensko a do Anglie, kam se díky obchodnímu zastoupení daří exportovat zhruba jeden kamion výhradně hliníkových materiálů měsíčně. Prioritou však zůstávají výrobní, prodejní i osvětové aktivity na českém trhu, kde firma spolupracuje mimo jiné se zkušeným klempířem a školitelem Františkem Žílou či s klempířskými učni z nedalekého Stochova, které v červnu pozvala na exkurzi. 

Její součástí byla také praktická ukázka práce s falcovanou krytinou COMAX Falc, která je společně se "zaklapávací" krytinou COMAX Klik a maloformátovými šablonami COMAX BoCo jedním z produktových trendů posledních let. Platí to zejména pro krytiny s hliníkovým jádrem. "Hlavně falcované krytiny jsou tradičním řešením, které rádi vyhledávají architekti i projektanti. Můžeme jim nabídnout velmi širokou škálu barev, a navíc vidíme prostor pro neustálé zvyšování kvality u krytin s hliníkovým i ocelovým jádrem. Přece jen jsou to materiály, jejichž použití a přidaná hodnota je založena nejen na správném návrhu, ale také na řemesle. Špičková kvalita těchto výrobků a profesionální technická podpora, kterou nazýváme klempířská asistence, má tedy své opodstatnění," vysvětluje Pavel Protiva. 

Image
Střechy COMAX

 

ZÁKLADEM JE TRADICE I SLUŠNÉ CHOVÁNÍ 

Zákaznický servis považuje za neoddělitelnou součást prodeje jakékoli výrobní firmy, která kromě zdatných obchodníků potřebuje také šikovné techniky, kteří dokážou poradit a pomoct přímo v terénu. Architektům a investorům pak rádi vyhoví s nejrůznějšími designovými požadavky. "Od plochy 400 m2 můžeme zákazníkům nabídnout téměř cokoli ze škály zhruba 800 odstínů, a to v kombinaci s povrchovou úpravou, která může být na bázi lesklých či matných polyesterových laků nebo premiérových polyuretanových laků. Stále více pracujeme se světlejšími odstíny, které eliminují přehřívání podkrovních prostor. Již nyní máme k dispozici barvy, které jsou schopny snížit pohltivost UV záření až o 30 %," upřesňuje produktový manažer společnosti Střechy COMAX. 

Základem úspěšného obchodování je podle něj štěstí na dobré partnery a také jedna hodnota, na kterou se tak trochu zapomnělo stejně jako na českou kvalitu. "Je to slušné chování, které nám pomáhá k tomu, že na trhu rosteme. Zákazníci vědí, že držíme slovo a že se na nás mohou spolehnout i v nejisté době," zdůrazňuje Pavel Protiva. Spolehlivost znamená třeba to, že skladové materiály dodávají zákazníkům do deseti pracovních dnů, atypické zakázky jsou schopni dodat v řádu čtyř týdnů. Samozřejmostí je záruka funkčnosti podle typu krytiny v horizontu 20 až 75 let. "Zákazníkům rádi říkáme, že vyrábíme české krytiny s rodokmenem. Na tom si zakládáme stejně jako na tradici české firmy, která původní kovohuť uvedla do provozu před více než 80 lety a první lakovací linku před 50 lety," připomíná Karel Fišer. 

V nejbližší době hodlají na trh uvést novou maloformátovou krytinu z pozinku, která bude cenově dostupnější než v tomto segmentu dominantní hliníková krytina. Věnují se rovněž vývoji doplňků, jako jsou sněhové zábrany, střešní lávky, komínky, prostupy nebo prvky pro kotvení fotovoltaiky. Značka Střechy COMAX tak spěje k systémovému řešení ve výrobě i prodeji střešních materiálů. "Naším současným stěžejním cílem je vytvoření ucelené marketingové strategie a posílení značky. Chceme být vidět nejen na webu a sociálních sítích, ale také na veletrzích. Opět se chystáme na veletrh Střechy Praha, vystavovat budeme také v Anglii a rádi bychom i v Německu, kde již máme obchodní zastoupení," dodává ředitel, který chce svůj tým v brzké době posílit o nové obchodníky, techniky i pracovníky do výroby. 

Image
MŠ Říčany

 

FUNGUJEME JAKO JEDNA RODINA 

Právě na produkci střešních krytin značky Střechy COMAX jsme se detailněji podívali s vedoucím výroby Pavlem Bartošem, který ve firmě před lety začínal jako brigádník. "Velmi přesně si pamatuju, jak jsme začínali v jedné malé místnosti s pár regály plechů a jedněmi starými nůžkami. I když ve výrobě stále rosteme a technologicky i personálně jsme se posunuli o kus dál, pořád mě tady motivuje to, že náš tým funguje na rodinné bázi. Hodně si cením lidského přístupu a rodinné atmosféry, kterou u nás máme," uvádí náš průvodce výrobou, která se rozvíjela v souladu s požadavky stavebního trhu a také s vizí obchodního týmu. Investice do jednotlivých strojních zařízení by totiž jen stěží našly adekvátní uplatnění bez promyšleného rozšiřování portfolia střešních krytin. 

Investice realizované během minulých let jsou ve společnosti Střechy COMAX vidět takřka na každém kroku. Růst firmy je ze strany vlastníka podporován po všech stránkách, o čemž jsme se přesvědčili hned při vstupu do moderního showroomu se značkovými výrobky. Současná produkce zahrnuje celkem sedm druhů plechových střešních krytin, mezi kterými najdeme také tradiční Alukryt, trapézový plech, profilovanou tašku ve formátu Maxi a Mini i velkoformátovou vlnku. Do sortimentu patří taktéž přírodní i lakované svitky a tabule. K úpravám plechových materiálů používají kompletní vybavení jako děličky, tabulové nůžky, převíjecí linky, automatickou ohýbačku či oboustrannou hydraulickou CNC ohýbačku Variobend, kterou firma disponuje jako jedna z mála v republice. Další technickou zajímavostí je tzv. fóliování plechů, které jsou tak chráněny proti poškození při montážích. 

Práce na ohýbačce UZMA
Práce na retraku ve skladu

Pomyslným srdcem výroby jsou automatizované profilovací linky včetně opět špičkového stroje Schlebach, který je určen k výrobě stojaté drážky pro oblíbenou krytinu COMAX Falc. "Strojní vybavení neustále obměňujeme, dokupujeme komponenty a myslíme i na technicky náročnější klempířské výrobky. Proto máme k dispozici také skružovačky plechu nebo přípravek na lemování oken a komínů. U těchto mnohdy atypických zakázek je potřeba, abychom prokázali řemeslnou zkušenost a preciznost. Naši kolegové klempíři a technici vycházejí nejen z dodané dokumentace, ale v případě potřeby zajedou přímo na místo, vše zaměří, zkontrolují a doporučí zákazníkovi nejvhodnější řešení," popisuje Pavel Bartoš, podle kterého je zásadní, aby dokázali výrobky neustále inovovat směrem k ještě vyšší kvalitě, stabilitě a bezpečnosti střech. 

Příkladem mohou být vylepšení krytiny COMAX Klik, u které se podařilo inovovat profilaci i zámkový systém, který usnadňuje a zrychluje montáž. "Snažíme se jít s trendy a ukazovat novinky, které střechy zabezpečují a prodlužují jejich životnost. Začínáme už samotným materiálem a jeho kvalitou a navazujeme tvářením, ať už za pomocí automatizovaných linek nebo odborného klempířského řemesla, pro které chceme vytvářet co nejlepší podmínky," uzavírá jeden z našich průvodců světem střešních krytin s rodokmenem a puncem české kvality. Nezbývá než popřát, aby se jim i v dalších letech dařilo nepřetržitě, chcete-li kontinuálně, což je slovo, které přesně odpovídá charakteru procesu lakování plechů v mateřské společnosti METAL TRADE COMAX.
 

Článek byl publikován jako reportáž v časopise Střechy-Fasády-Izolace

Autor: Tomáš Svoboda

Zdroj: https://www.strechy-fasady-izolace.cz/strechy-comax-ve-velvarech-vyrabime-ceske-krytiny-s-rodokmenem/


 
máte zájem

A co Vy? Máte střechu připravenou na zimu?

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně zachytávačů, neváhejte se obrátit.

velvary@strechycomax.cz +420 999 000 999